برق گرفتگی فندک اجاق گاز یکی از مهم ترین مسائلی است که از نظر ایمنی باید به آن توجه داشته باشید. اجاق گاز یکی از مهم‌ترین وسایل آشپزخانه است که می‌توان آن ‌را قلب آشپزخانه محسوب کرد. اجاق گازها دارای انواع مختلفی از جمله اجاق گازهای مبله، توکار و رومیزی هستند، که نوع فردار، جرقه دار و توستردار آن‌ها اغلب برقی هستند.

اجاق گازها نیز مانند سایر وسایل مصرفی آشپزخانه ممکن است دچار اختلالاتی شوند، از جمله این اختلالات برق گرفتگی فندک اجاق گاز است. در این مقاله، در پاسخ به سوال «علت برق گرفتگی فندک اجاق گاز» دلایل مختلفی که باعث بروز این مشکل در اجاق گاز می‌شوند را بررسی می‌کنیم. از جمله این دلایل به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

  • نفوذ آب درون گاز
  • آب شدن سیم های درون اجاق گاز
  • جدا شدن سیم ها از محل اتصال خود
  • لخت بودن سیم های داخلی

نفوذ آب درون گاز چگونه باعث برق گرفتگی فندک اجاق گاز می‌شود؟

در اکثر مواقع پس از پاک کردن گاز متوجه خواهید شد که صفحه گاز تمیز نشده است، پس تصمیم به شستشوی گاز می‌گیرید، در حین شستشو، آب وارد قطعاتی مثل جرقه، ترموکوپل و … می‌شود. در صورت نفوذ آب به سیم کشی اجاق گاز، دستگاه اتصالی کرده و ممکن است باعث برق گرفتگی فندک اجاق گاز شود. در این حالت برای بر طرف کردن این مشکل باید:

دو شاخ گاز را از پریز خارج کنید و برق دستگاه را قطع و صفحه گاز را باز کنید و به مدت یک الی دو روز آن را در محیط آزاد قرار دهید تا خشک شود. در صورتی که مشکل اجاق گاز شما برطرف نشد، بهتر است سایر دلایل را که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، بررسی کنید. در حین استفاده از اجاق گاز مراقب باشید که آب روی آن نریزید.

نفوذ آب درون گاز

آب شدن سیم های درون اجاق گاز

همیشه مراقب باشید که در حین استفاده از فر، درب فر را نباید به صورت کامل برای مدت زمان طولانی ببندید، چرا که با داغ شدن بیش از حد فر گاز ممکن است عایق پلاستیکی روی سیم ذوب شده و در این حالت سیم لخت با بدنه برخورد کند، همین امر موجب برق گرفتگی فندک اجاق گاز می‌شود. برای رفع این مشکل:

  • ابتدا باید برق دستگاه را قطع کنید.
  • سپس صفحه اجاق گاز را باز و سیم کشی را به صورت کامل بررسی کنید.
  • در صورتی‌که عایق سیم ذوب شده بود آن سیم را به صورت استاندارد، تعویض کنید تا مشکل دستگاه برطرف شود.
  • به صورت کلی برق گرفتگی فندک اجاق گاز، مربوط به اختلال در سیم کشی آن است

جدا شدن سیم ها از محل اتصال خود

همه ما در حین تمیز کردن آشپزخانه، اجاق گاز خود را جهت تمیز کردن دیوار و زمین پشت آن، جابجا می‌کنیم، در حین جابجایی ممکن است یکی از سیم‌ها از مکان قرار گیری خود جدا شده و به بدنه متصل شود،

در این حالت ممکن است برق گرفتگی فندک اجاق گاز اتفاق بیافتد و ممکن است پس از تماس دست خود با اجاق گاز دچار برق گرفتگی شوید. برای رفع این مشکل هم مانند قسمت قبل عمل می‌کنیم با این تفاوت که پس از بررسی، سیمی که قطع شده را با توجه به دفترچه راهنما، به محل خود متصل می‌کنیم.

لخت بودن سیم های داخلی

پس از استفاده طولانی مدت از اجاق گاز، ممکن است با پوسیده شدن عایق سیم مواجه شوید که در این حالت سیم به بدنه اتصالی کرده و در هنگام تماس دست با بدنه گاز، متوجه برق گرفتگی می‌شوید. در این حالت باید سیم کشی داخلی بررسی شده و در صورت لخت بودن هر کدام از سیم‌ها، آن‌ها را تعویض کنید.

تعمیر اجاق گاز و فر در مستر امداد

تعمیر اجاق گاز و فر در مستر امداد

شرکت مستر امداد، در زمینه خدمات و تعمیرات انواع گاز و فر آماده ارائه خدمت به مشتریان خود است. شما می‌توانید جهت ثبت درخواست در سامانه مستر امداد از طریق این لینک اقدام کنید، تا کارشناس با شما تماس گرفته و هماهنگی‌های لازم صورت گیرد.

به صورت کلی برق گرفتگی فندک اجاق گاز، مربوط به اختلال در سیم کشی آن است که بررسی و برطرف کردن این مشکل، گاهی کار آسانی نیست و عدم رعایت نکات ایمنی و یا اشتباه در تعمیر ممکن است خطر جانی نیز به دنبال داشته باشد. برای تعمیر اجاق گاز خود پیشنهاد می‌کنیم از متخصصین عیب یابی، سرویس و تعمیر اجاق گاز کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید:

تعمیر ظرفشویی

تعمیر هود آشپزخانه

تعمیر یخچال و فریزر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *